top of page
לחצו לגלות איפה יוזמה פועלת
וגלו איך אתם הופכים לשותפים

גליל עליון וקריית שמונה

רובע הפודטק החדש של ישראל

 

הגליל הוזנח במשך שנים ונתפס כאזור "רחוק מידי" מכדי שיוכל להתפתח. את התפיסה הזו, אנו בארגון "יוזמה לאומית" בראשות אראל מרגלית, פועלים לשנות ולייצר בגליל מנוע כלכלי ומרכז בינלאומי תוסס של יצירתיות ועשייה.


תחילת המהלך ב-2014, כאשר יחד עם כל ראשי הרשויות יצא מרגלית למהלך שיבחן מה הנושא שהגליל העליון יכול להוביל ברמה הארצית והבינלאומית. מצאנו שותפים אמיתיים, כמו ראש עיריית קריית שמונה, ניסים מלכה, ראש מועצה גליל עליון גיורא זלץ ואשכול הגליל המזרחי. במקביל יצרנו שותפות אמיתית על מכללת תל חי ומכון המחקר מיגל וגופים נוספים- שלכולם מטרה אחרת, לייצר סיפור כלכלי חדש לאזור.

 

לאחר תהליך ניתוח חוזקות והזדמנויות בשיתוף כל גורמי המפתח האזוריים, הגענו לתובנה כי לגליל יש את כל התנאים להפוך למוקד חדשנות עולמי בתחום המזון והחקלאות: מגוון של סוגי קרקעות ואקלים, מקורות מים, מזג אוויר אידאלי, מרכזים אקדמיים מצוינים וחקלאות ענפה.

הנתונים הללו מייצרים הזדמנות כלכלית היסטורית, בקנה מידה בינלאומי, לחיבור בין חקלאות, חדשנות ורפואה, להפוך את הגליל העליון למרכז חדשנות בתחומי הפוד-טק והאגרו-טק ולייצר אלפי משרות לצעירים משכילים שרוצים להישאר בגליל ולהקים בו את ביתם.

בשנתיים האחרונות כתבנו תוכנית כלכלית אזורית, שאומצה על ידי הממשלה, חתמנו על הסכמי שיתופי פעולה עם מכונים מובילים בעולם כמו אוניברסיטת ראטגרס, ואנו משקיעים גם בדור הצעיר , וגאים בתלמידי תיכון דנציגר בקריית שמונה שאף התמודדו וזכו בתחרות בינלאומית בנושא חדשנות במזון.

בימים אלה מוביל יוזמה לאומית, את הקמת רובע הפוד-טק והאגרו-טק החדש של ישראל בלב העיר קריית שמונה. יחד עם המושבים והקיבוצים תוך חיבור בין יזמות, תרבות וקהילה, יהווה המקום מרכז חדשנות עולמי בתחומי המזון והחקלאות, יחייה את מרכז העיר וייצר אלפי מקומות עבודה איכותיים בגליל ובצפון (כפי שעשינו בבאר שבע ובירושלים).
 

במקביל זכינו להיבחר ולהוביל את קהילת הידע של ישראל בתחום הפודטק , ובימים אלה אנו מייסדים ובונים את הקהילה אשר תשמש פלטפורמה לשיתופי פעולה בין גורמים עסקיים, אקדמיה ועסקים קטנים .

מה זה בכלל פוד– טק ?

פוד – טק זה החיבור בין טכנולוגיה למזון במגוון תחומים: רפואה, תזונה, ייצור ועוד. בשנים האחרונות הפך ענף הפוד-טק לקטר בעולם ההשקעות וההיי-טק, וכבר כעת מגלגל למעלה מ-120 מיליארד דולר עם שיעור צמיחה שנתי של 20%. יותר ויותר בעולם אנשים בעולם המערבי מבינים שיש קשר בין מה שאנחנו אוכלים לבין בריאותנו, התפתחותנו ותוחלת החיים שלנו. רק בישראל נולדו בחמש השנים האחרונות כ-500 מיזמים בענף.

מה אנחנו עושים?

מלבד הקמת מרכז החדשנות ורובע הפוד-טק של ישראל בקריית שמונה והקמת קהילת הידע הארצית בתחום הפודטק, אנו פועלים גם ליצירת תמריצים ממשלתיים להשקעה באזור.

 

רק לאחרונה אישרה הממשלה מעל 400 מיליון ש"ח תמריצים לחברות בתחומי המזון והחקלאות שיעתיקו מקומם לגליל העליון, ולמעשה אימצה את התוכנית הכלכלית שלנו. בנוסף, אנו מחברים בין חברות עסקיות ורב לאומיות לבין התמריצים שמוצעים כדי לעבור לאזור הגליל העליון, תוך הנגשת המידע וחיבור בין שותפים אסטרטגיים.

הקמת רובע הפוד–טק מאפשרת לחברות ענק להתמקם בגליל ולקדם שיתופי פעולה עם האקדמיה ומכוני המחקר הפעילים באזור. רובע הפוד-טק ישמש מוקד צמיחה לרעיונות ולפיתוחים חדשניים של חברות הזנק, יזמים וחוקרים, ובמקביל יהפוך למוקד תרבותי הכולל מסעדות, חללים פתוחים ומרכז נוער לחדשנות.

ככה, תחת קורת גג אחת, אנחנו הופכים את האזור כולו ליחידה אחת שמייצרת ומובילה שינוי משמעותי: חברות ענק בינלאומיות נכנסות פנימה, במקביל נוצרים אלפי מקומות עבודה חדשים, אנשי פיתוח, מדע והייטק מגיעים משתקעים בסביבה, יש יותר צעירים, מוקמים מוקדי תרבות ובילוי והאזור כולו משנה פניו.

bottom of page