top of page

חיפה

רובע הרפואה הדיגיטלית של ישראל

 

חיפה צריכה ויכולה להפוך לבירת הצפון. יש בה מוסדות אקדמיה איכותיים, היא עיר יפיפייה, יש בה נמל, יש לה את כל היכולות לשלב בין תעשייה, מחקר תרבות וקהילה, לשגשג לייצר מקומות עבודה איכותיים ולהשפיע על כל הישובים והערים שמסביבה. 


אנחנו בארגון "יוזמה לאומית" בראשות אראל מרגלית, פועלים החל מ-2015 להפוך את חיפה למנוע כלכלי ומרכז בינלאומי תוסס של יצירתיות ועשייה, אשר ישאיר את צעירי חיפה בעיר ויהפוך את חיפה לאקו-סיסטם כלכלי ותרבותי אמיתי, שלא נזקק או זקוק למרכז כצינור חמצן.

 

כפי שמהלכים דומים שהובלנו בירושלים ובבאר שבע זכו להצלחה גדולה, אין שום סיבה שחיפה לא תהייה סיפור ההצלחה הבא של ישראל.

למה דווקא חיפה?

כפי שעשינו במקומות אחרים גם כאן בחיפה קיימנו יחד עם שותפינו, גורמי המפתח בעירייה ובקהילה ומנהלי החברות המובילות בחיפה, תהליך עמוק במטרה לזהות את החוזקות של העיר, אשר אותן תוכל להוביל ברמה הבינלאומית. לבסוף החלטנו להתמקד בתחום ה- DIGITAL HEALTH  מתוך ההכרה בגודל השוק בנושא העולם ובכלים שיש לחיפה להפוך למובילה עולמית בתחום:


האקו-סיסטם של העיר משלב מצד אחד את האקדמיה ובתי החולים, ומצד שני את תעשיות ההיי טק והתעשיות הביטחוניות שמייצרות הון אנושי שאין בהרבה מקומות בארץ. 85% מהמהנדסים בישראל יצאו מחיפה, הם למדו והתפתחו באלביט, בטכניון ובאינטל, חיפה היא מעצמה בכל הנוגע להכשרת מהנדסים. את זאת אנו רוצים למנף לתחום הרפואה הדיגיטלית.


כמו כן אנחנו רוצים להפוך את חיפה לשער לעולם הערבי. לחיפה יש יתרון אדיר בהיותה עיר מעורבת, צביון החיים בה מאפשר לכל אחד להרגיש שייך. קהילת היזמים הצעירים מהמגזר הערבי הם חוד חנית בחדירה לשווקים במדינות ערב, ויחד איתם נייצר ציר כלכלי חדש באזור. 

מהי רפואה דיגיטלית?

הטכנולוגיה מאפשרת קבלת שירותים רפואיים באופן אחר לחלוטין ממה שהיה בעבר. הרפואה הדיגיטלית מאפשרת לשלב בין כל מקורות המידע, בבתי מרקחת, רופאים, בתי חולים, מרפאות, גנטיקה וגורמי סיכון. הטכנולוגיה יכולה למשל להבין את  הקשרים בין מחלות נוכחיות לנתוני עבר. 


ישנן כיום אפליקציות המאפשרות זיהוי של גידולי עור על סמך צילום בביתו של החולה, אותו ניתן לשלוח לרופא עור אשר יוכל להעריך האם יש צורך בהמשך טיפול. זוהי מהפיכה אמיתית וישראל יכולה, בזכות היכולות הדיגיטליות שלה והבנתה העמוקה בתחום הסייבר, להיות השחקנית המובילה בעולם בתחום.

מה אנחנו עושים

אחרי סדרת מפגשים עם מאות מתושבי העיר וכל בכירי התעשיות בעיר, החלטנו על תמה טכנולגית נבחרת, digital health  הוא הנושא שיוביל את העיר, וסביבו אנו בונים כעת את האקו סיסטם העירוני. מה זה אומר? שאנו מחברים את כל הגורמים העסקיים, מכוני המחקר, היזמים, האקדמיה, העסקים הקטנים והפעילים החברתיים סביב הנושא הנבחר. 

בימים אלה אנו פועלים מול משרדי הממשלה לייצר יתרון תחרותי לחיפה על פני ערים אחרות בנושאי הרפואה הדיגטילית, ויצירת תמריצים עובר חברות שיעתיקו מיקומן לעיר , בדגש על העיר התחתית.


בתחילת שנת 2017 הכרזנו יחד עם ראש העיר יונה יהב ובכירים מחברות כמו פיליפס ואינטל על הקמת רובע הבריאות הדיגיטלית בחיפה ואנו פועלים ליצירת שיתופי פעולה עם גורמים מרכזיים באזור וחברות מובילות בחו"ל בנושא הבריאות הדיגיטלית. אנו מאמינים כי העיר התחית בחיפה היא המקום שבו תתחיל המהפכה. ושם אנו מתמקדים. 


לאחרונה הקצתה עיריית חיפה מבנה לטובת יוזמה, שיהיה המוקד של רובע הפרואה הדיגטילית שאנו מקימים בעיר התחתית. המטרה שלנו היא לאכלס לרכז ולעודד מיזמים בתחומי הdigital health ולמצב את הרובע בעיר התחתית כמוקד יזמות ופלטפורמה להשקעות חיפאיות, מאיצים, מעבדות מחקר, חברות סטארט-אפ וחברות בינ"ל ועוד). 


 ככה, תחת קורת גג אחת, אנחנו הופכים את האזור כולו ליחידה אחת שמייצרת ומובילה שינוי משמעותי: חברות ענק בינלאומיות נכנסות פנימה, במקביל נוצרים אלפי מקומות עבודה חדשים, אנשי פיתוח, מדע והייטק מגיעים משתקעים בסביבה, יש יותר צעירים, מוקמים מוקדי תרבות ובילוי והאזור כולו משנה פניו.


כאמור, קהילת היזמים הצעירים מהמגזר הערבי הם חוד חנית בחדירה לשווקים במדינות ערב. ולכן במקביל אנו פועלים לקדם יזמות בקרב קהילה זו, גם ככלי לקידום פעילויות בין מגזרים שונים בישראל. האירוע הראשון בנושא התקיים בתחילת נובמבר, 2017, בשיתוף פעולה עם עיריית חיפה ומנהיגי קהילה ועסקים ערביים ונכחו בו מאות משתתפים שהגיעו מכל הארץ (בעיקר מהצפון). באירוע התקיים בו שיח פתוח, אמיץ וכנה והתחלה של גיבוש יוזמות לקידום השתתפות המגזר הערבי בתעשיית ההייטק הישראלית. 
 

לחצו לגלות איפה יוזמה פועלת
וגלו איך אתם הופכים לשותפים
bottom of page